Két típusú ragasztó különbségének vizsgálata szakítóvizsgálattal

A vizsgálat háttere:

Kültéri termékeket gyártó partnerünk a következő kéréssel keresett meg minket.:

Jelenleg arra használnak egy ragasztótípust, hogy műanyag termékeket rögzítsenek fémekhez. A jelenleg használt ragasztó száradási ideje hozzávetőlegesen 24 órá, ennek megfelelően a gyártás ezen fázisához érve, a folyamat kb. 1 napig állni kényszerül. Ennek kiküszöbölésére beszereztek egy másik típusú, 5-6 óra kötési idővel rendelkező ragasztót.

Ezután keresték fel ismét cégünket, az Atestor Kft-t, mivel szerették volna megtudni, hogy a két ragasztótípus vajon ugyanannyit fog-e kibírni a húzó-nyúló igénybevétel hatására. Első körben szakítóvizsgálatra gondoltunk, hiszen ezzel a vizsgálattípussal - amennyiben van különbség a két ragasztó között -  kimutatható lesz az, hogy húzásra ugyanúgy viselkednek-e majd a ragasztók, mely partnerünk fő szempontja.

 
A vizsgálati módszerről röviden:

A szakítóvizsgálat a szilárd anyagok mechanikai tulajdonságainak mérésére szolgál. Roncsolásos vizsgálat, mely során a próbatest alakúra kiképzett munkadarabot szakítógépen, állandó húzással fokozatosan megnyújtják, egészen addig, amíg a mintadarab el nem szakad. A folyamat során végig mérik a munkadarab megnyúlását a terhelés változásának függvényében.                                            
A szakítóvizsgálat egyik eredménye a megnyúlás-erő diagram, az ún. szakítódiagram. Ezen a megnyújtás és a szakítás folyamata nyomon követhető és szakaszokra osztható.
  • Az első szakasz a rugalmas alakváltozás szakasza. Ezen a szakaszon nem történik még olyan deformáció, ami miatt a mintadarab ne nyerhetné vissza eredeti alakját.
  • második szakasz az egyenletes alakváltozás. Ezen a húzási szakaszon a képlékeny deformáció azonos végig a húzott mintadarabon.
  • harmadik szakasz a kontrakció, amikor egy ponton elkeskenyedik a mintadarab, majd ott el is szakad.
Az anyag szakítószilárdsága az a mennyiség, amely a szakítódiagram maximális erőpontjának és a mintadarab keresztmetszetnek a hányadosa.

Galdabini Quasar 100 szakítógép
 
A vizsgálat eredménye:

A vizsgálat végén kiderült, hogy a kevesebb kötési idővel rendelkező ragasztónak valamennyivel rosszabbak az értékei, mint a partnerünk által jelenleg használt - 24 óra alatt megkötő- ragasztónak.

A partnerünk tudomásul vette az eredményt, és inkább a minőség mellett döntöttek, tehát a hosszabb kötési idővel rendelkező, jobb szakítóeredményekkel rendelkező ragasztót használják továbbra is a termékük gyártásában.
 
 
Tesztelendő mintadarabok   Szakítóvizsgálat közben
 

Eredmények számokkal:

 
Vizsgálat sorrendje Azonosító Fm
[N]
A
[mm]
1 24 órás r. 593 7,73
2 24 órás r. 798 12,46
3 24 órás r. 847 13,15
4 24 órás r. 637 8,34
5 24 órás r. 758 12,48
6 5-6 órás r. 445 8,03
7 5-6 órás r. 512 4,01
8 5-6 órás r. 543 4,32
9 5-6 órás r. 468 3,40
10 5-6 órás r. 464 4,62
 
[A]         Az eredeti jeltávolságnak a próbatest elszakadásáig bekövetkezett maradó megnövekedése (Lu-Loaz eredeti jeltávolság (Loszázalékában kifejezve.
[Fm]       A próbatestet a vizsgálat során érő legnagyobb terhelő­erő a folyáshatár túllépése után.
 

KÉPZÉS

Reológia (MFI)

Itt találja a Reológia témakörében tartott eddigi képzéseink összefoglaló anyagait.

Főbb témaköreink:
Folyásindex-mérő berendezések (MFI)
MFI mérés elvégzésének a menete
Mérés kiértékelése
Termékminősítési reológia mérések