Napfénytesztek széles spektrumon
A napfény szimulációs kamrák különleges tagjai a metal halid lámpás készülékek. Ezek egyik legfõbb különlegessége, hogy egy teljes értékû klímakamrát szereltek fel ezekkel a fényforrásokkal. Emellett a fényforrás széles spektrumának köszönhetõen nemcsak az UV és a látható fény jelenik meg, hanem az infravörös sugarak is egészen 3000 nm-ig.
A jármûipari gyártók és beszállítók folyamatosan keresik az új vizsgálati technológiákat. Az egyik ilyen terület az olyan nagyméretû, összeszerelt gépkocsi egységek vizsgálata, mint a lökhárítók, komplett mûszerfalak, kocsiajtók. A tesztek célja, hogy megismerjék, a környezeti stressz hatására milyen feszültségek jönnek létre a különbözõ anyagokból összerakott szerkezetekben. A szabadtéri tesztállomásokon erre az un. IP Box mintatartót használják. Felmerült tehát annak az igénye, hogy a nagyméretû darabokat laboratóriumi körülmények közt is tesztelhessék.
Az elmúlt 20 évben ezen a területen a fém-halogén lámpák terjedtek el, mint teljes spektrumú fényforrások. Az ilyen lámpákkal felszerelt nagyméretû tesztkamrákban az alábbi területeken terjedtek el:
· autóipar, nagyméretû, összeszerelt elemek, alkatrészek öregedési vizsgálata
· klíma berendezések hõterheléses tesztje
· napelemek, kollektorok vizsgálata
A fém-halogén lámpák spektruma némileg eltér a korábban megismert fényforrásoktól. Az egyik jellemzõjük a fényük, teljes tartomány a 280 nm-tõl a 2500 nm-ig terjed, ami nagyon jól megközelíti a föld felszínére érkezõ napfény teljes spektrumát. A képen az is látszik, hogy a fém-halogén lámpák spektruma nem folytonos, hanem egyedi spektrumvonalak sorozatának összességébõl áll, vagyis kvázi folytonos.
KÉPZÉS
Reológia (MFI)
Itt találja a Reológia témakörében tartott eddigi képzéseink összefoglaló anyagait.
Főbb témaköreink:
Folyásindex-mérő berendezések (MFI)
MFI mérés elvégzésének a menete
Mérés kiértékelése
Termékminősítési reológia mérések